Top
به وب سایت آقای دکتر پیک بلورچی (دندانپزشک) خوش آمدید!  |   فارسی  |   العربیة  |   Հայաստան  |   Türkçe  |   Pусский  |   中文  |   हिन्दी  |   English  |     |     |


همه چیز درباره جراحی ایمپلنت دندان همه چیز درباره جراحی ایمپلنت دندان
امروزه ایمپلنت دندان راهی برای خلاصی از دست مشکلات بی‌دندانی است. ایمپلنت دندان جایگزینی مناسب برای دندان مصنوعی است. این دندانها به دلیل شکل ظاهری و مشکلات دیگری که داشت، رضایت مریض را به سمت خود جلب نمیکرد. عارضه بی دندانی با مشکلات زیادی روبروست که رهایی از آنها غیرقابل اجتناب است. ایمپلونتولوژی یکی از متد روز دنیاست. قراردادن ایمپلنت دندان در فک، درمانی نه چندان سخت است که عارضه ای در بر ندارد. ایمپلنت دندانی مانند دندانها تا آخر عمر نقش خود را بازی می‌کند. در بین روشهای مختلف جایگزینی ریشه دندان، ایمپلنت دندان کاملترین آنها محسوب میشود چرا که هم ریشه و هم تاج را دارا می‌باشد.
ایمپلنت دندان چیست؟
ایمپلنت دندان نوعی پایه تیتانیومی است که سازگاری کامل با سلولهای بدن دارد. از ایمپلنتهای دندان به عنوان جایگزینی مناسب و دائمی به جای دندانهای از دست رفته استفاده می شود. پس از قراردادن ایمپلنت توسط دندانپزشک در داخل استخوان فک، با استخوان سازی سلولهای استخوان ساز در سطح ایمپلنت، استخوان فک به ایمپلنت جوش خواهد خورد. فرآیند جوش خوردن معمولا 3 تا 4 ماه طول کشیده، سپس قسمت تاج (قسمت اصلی) و روکش دندان ساخته شده و بر روی پایه (ایمپلنت) قرار می گیرد.
از دست دادن یک یا چند دندان تاثیر به سزایی در چهره و مهمتر از آن در روحیه و اعتماد به نفس افراد دارد. با استفاده از ایمپلنتهای دندانی میتوان علاوه بر بازیابی توانایی جویدن طبیعی، چهره طبیعی و زیبایی لبخند را نیز به فرد بازمی گرداند. کاشت ایمپلنت در خانمها از سن 15 سالگی و در آقایان از سن 18 سالگی انجام می‌شود.
انواع ایمپلنت دندان
اولین چیزیکه بیمار نیازمند به ایمپلنت به ذهنش متبادر میشود این است که کدامیک از انواع ایمپلنت بهتر است و گاها دچار سردرگمی از انواع ایمپلنتهای دندانی موجود در بازار (ایمپلنت کره ای، آمریکایی، ایمپلنتیوم، ایمپلنت سوئیسی، ایمپلنت sic و ...) میشود و درمان خود را به تعویق می اندازد. غافل از اینکه غالب ایمپلنتها خوبند به شرط آنکه توسط دندانپزشک ماهری انجام پذیرد. مهارت دندانپزشک در درمان ایمپلنت امری بسیار مهم است.
چرا هزینه ایمپلنت دندانی گران است؟
علت گرانی قیمت ایمپلنت دندان به نسبت سایر درمانهای سنتی دندانپزشکی، هزینه فیکسچر ( بخش کاشتنی انواع ايمپلنت دنداني ) و قطعات پروتزی ( اباتمنت اصلی و بعضا موقت، آنالوگ، پیچ اباتمنت ) و... که به هزینه لابراتواری چند برابری پروتز (روکش ایمپلنت) نسبت به روکش دندانهای عادی اضافه میشود، میباشد. ایمپلنت دندان هزینه ای شامل فیکسچر + قطعات پروتزی + هزینه ی لابراتوار را دارد. (قیمت ایمپلنت کامل)
چنانچه تنها یک دندان از دست رفته باشد
ایمپلنت دندان جلو
برای پر کردن این فضای بی دندانی، از روشی به نام بریج (پل) استفاده می شود. در این درمان، نیاز به تراش دندان های مجاور ناحیه بی دندان برای جایگزینی دندان و ایمپلنت آن است. نقطه ضعف این درمان، آسیب رسیدن به دو دندان سالم است که منجر به پوسیدگی آنها نیز می شود. علاوه بر آن به دلیل تحریک نشدن استخوان، تحلیل تدریجی استخوان نیز بوجود می آید.
این درحالی است که ایمپلنت دندان نه تنها به دندانهای مجاور آسیب نمی رساند، بلکه کاشت ایمپلنت به دلیل تحریک استخوان ناحیه بی دندانی مانع از تحلیل استخوان می شود. هزینه ایمپلنت دندان جلو معادل قیمت ایمپلنت هر دندان دیگر می باشد و تفاوتی ندارد.
چنانچه چند دندان از دست رفته باشد
برای پر کردن این نوع ناحیه بی دندانی، معمولا از پروتز متحرک استفاده می‌کنند. پروتزهای متحرک با قلاب دور دندان قرار می گیرند. در این درمان با وجود اینکه نیازی به تراش دندانهای مجاور نیست، اما سنگینی و فشار پایه ها به دندانهای پایه منجر به لق شدن دندانهای مجاور و در نتیجه پوسیدگی دندانها می شود.
در این مورد نیز می توان با کاشت ایمپلنت، علاوه بر حفظ زیبایی ظاهری، مانع آسیب رسیدن به دندانهای سالم و استخوان فک شد.
چنانچه همه دندانها از دست رفته باشد
ثابت کردن دندان مصنوعی با ایمپلنت
در این مورد معمولا از پروتزهای کامل متحرک استفاده می شود. پروتزهای کامل متحرک مشکلات بسیاری را برای بیمار از قبیل: لقی پروتز در دهان، سختی تکلم و ... ایجاد می کند. حال آنکه با ایمپلنتهای دندانی می توان راحتی و زیبایی را بیمار بازگرداند. (ایمپلنت دندان مصنوعی)
آیا ایمپلنت پس میزند؟
خیر، ایمپلنت دندانی برخلاف انواع دیگر پیوندها (قلب ،کلیه، ریه و ...) پس نمیزند چرا که تیتانیوم فلزی است که با محیط بدن کاملا سازگار است. اما علل از دست دادن ایمپلنت شامل عواملی است همچون:
   - جراحی نامناسب.
   - تروما (آسیب و ضربه) به ایمپلنت دندانی بلافاصله بعد از جراحی.
   - پروتز نامناسب و عدم پخش صحیح نیرو.
   - از همه مهمتر، عدم رعایت بهداشت دهان توسط بیمار.
مزایای ایمپلنت دندانی
   - در عین گران بودن درمان، مزایایی همچون راحتی، مقاومت بالا، کاربردی بودن، بازگرداندن توانایی جویدن طبیعی و زیبایی فوق العاده، باعث میشود تا رضایت خاطر بیماران نسبت به بریجهای ثابت یا پروتز متحرک افزایش یابد. درصورت رعایت کامل بهداشت، این دندانها دائمی (Lifetime) خواهند بود.
   - با درمان ایمپلنت، دندانهای دیگر قربانی جایگزینی دندان از دست رفته نمیشوند.
   - پایه ایمپلنت مانند ریشه دندان داخل استخوان قرار می‌گیرد و استخوان فک به دلیل ساپورت توسط ایمپلنت تحلیل نمیرود. بنابراین فرم صورت، کمتر دستخوش تغییرات ناشی از از دست دادن دندان میشود.
   - بطور معمول طول عمر ایمپلنت دندان از سایر درمانهای جایگزین طولانی تر است و درصورت از دست رفتن ایمپلنت، امکان جایگزینی مجدد آن وجود دارد.
مضرات، معایب، مشکلات و عوارض ایمپلنت دندانی
   - از جمله معایب و مشکلات ایمپلنت قیمت به نسبت بالای آن است. هزینه ایمپلنت دندان نسبت به سایر درمانها برای جایگزین کردن دندان مانند پروتز ثابت یا پرتز متحرک بیشتر است.
   - علاوه بر قیمت ایمپلنت دندان، زمانبر بودن درمان ایمپلنت نیز از معایب دیگر ایمپلنتهای دندانی است. زمانی حداقل بین ۴ تا ۹ ماه برای این درمان لازم است.
   - از جمله مضرات ایمپلنت این است که یک جراحی بوده و ریسکهای مربوط به جراحی را نیز دارد. از جمله این ریسکها میتوان به احتمال عفونت وشکست درمان یا از دست رفتن ایمپلنت دندان اشاره کرد که در این موردنیاز به جایگزینی مجدد و جراحی دوباره آن است.
   - ایمپلنت نیازمند معاینات دوره ای توسط دندانپزشک است.
نحوه کاشت دندان (ایمپلنت و درمان)
مراحل ایمپلنت دندان مانند هر درمان جراحی دیگر با ایجاد بی حسی موضعی در ناحیه فک صورت میگیرد، درنتیجه بیمار در حین جراحی هیچگونه درد ایمپلنت دندان را حس نخواهد کرد. سپس با توجه به طرح درمان انتخابی و ضمانت استخوان، ایمپلنت در استخوان فک قرار گرفته و برای اینکه ایمپلنت با استخوان پیوند خوبی برقرار کند به مدت 12 تا 24 هفته زمان لازم دارد.
پس از طی دوره پیوند استخوان (اسئواینتگریشن) ایمپلنتهای پایه و بستری مقاوم را برای طرح درمان انتخابی فراهم می‌کنند. برای راحتی بیمار تا ساخته شدن پروتز اصلی، بر روی ایمپلنت پروتز موقت طراحی می شود تا عمل تکلم و جویدن بطور موقت انجام گردد.
قالبگیری از ایمپلنت جزء موارد حساس و دقیق در ساخت پروتز ایمپلنت می باشد و بیمار می بایست کلیه دستورات دندانپزشک معالج را با دقت اجرا کند.
مراقبتهای بعد از جراحی
نکاتی مفید برای بالا بردن میزان موفقیت درمان
   - پس از کاشت ایمپلنت به مدت 1 روز از مسواک زدن در اطراف ناحیه عمل خودداری کنید.
   - شستن دهان تا 8 ساعت بعد از عمل جراحی توصیه نمی شود.
   - بهتر است روزبعد از عمل جراحی، از دهان شویه استفاده شود. بهترین محلول برای شستشوی دهان کلرهگزیدین روزی 3 مرتبه باشد.
   - نوشیدن پس از جراحی به راحتی امکان پذیر است ولی در مورد خوردن، باید دقت داشته باشید که بی حسی اثر خود را از دست داده باشد.
   - ایمپلنت های دندانی نیز همانند دندان طبیعی به مراقبت نیاز دارند. زیرا پلاکتهای میکروبی باعث عفونت لثه می شوند. بنابراین، توصیه می شود از برسهای بین دندانی، نخ دندان، مسواک و ترجیحا خمیردندانهای مخصوص ایمپلنت استفاده گردد.
   - افرادی که از ایمپلنت استفاده می کنند باید از کشیدن سیگار، خوردن قهوه و نوشیدن چای در سه روز اول پرهیز کنند.
   - بطور کلی استفاده از سیگار، مواد مخدر و مشروبات الکلی موفقیت کاشت ایمپلنت را کاهش می دهند.